Mistrovství světa karate 2019 SKIF - rozhovor s Kamilem Guzkem
20. 6. 2019
Přinášíme rozhovor s ředitelem soutěže Mistrovství světa v karate 2019 federace SKIF.
> Další karate
23. 2. 2014 |Václav Šolc
Aktuální rozhovor s předsedou Českého Svazu karate panem Ing. Jiřím Bočkem.
Společné foto s presidentem WKF - Antonio Espinos
Pane předsedo, rád bych Vám chtěl poblahopřát k získání titulu Vice-presidenta Evropské federace karate EKF. Můžete čtenářům více přiblížit tuto funkci, a co k ní náleželo, aby jste byl zvolen, a bude to mít nějaký vliv pro české karate ?
V EKF je to tak, že členy Výkonného výboru volí kongres, následně jsou pak uvedeni do jednotlivých pozic dle stanov EKF jejím presidentem na základě schválení ostatních členů výboru. Já jsem byl zvolen do výkonného výboru EKF poprvé v roce 2009 v Zagrebu. Následně jsem na prvním zasedání dostal přidělenou pozici „Assistent General Treasurer“. Podruhé jsem byl úspěšný i ve volbách na kongresu v Budapešti 2013 a setrval z rozhodnutí presidenta na stejné pozici. V létě a na podzim loňského roku ale ztratili podporu národní federace někteří členové EKF exekutívy a také po odchodu G.Yerolimpose z vedení federace bylo nutno dle stanov EKF jednotlivé pozice upravit. Pan Stjepan Celan (CRO) byl na návrh presidenta na mimořádném zasedání VV při pořádání MS ve španělské Guadalajara zvolen na pozici Generálního sekretáře a já na pozici druhého Vice-Presidenta. Prvním Vice-Presidentem zůstává pan Gunnar Nordahl (NOR). Samozřejmě je to obrovská pocta a velmi vysoká pozice, byť na české karate to nebude mít přímý vliv. Nepřímo ale zajisté v podvědomí ostatních členů výboru a presidentů jednotlivých členských zemí EKF se svými kontakty a vystupováním snažím dělat čest naší zemi a našemu karate.
Na Mistrovství Evropy mládeže v Portugalsku, jsem si všimnul, že jste předával medaile. To jste byl náhodně vybrán?
Medaile předávám téměř na všech EKF ME. Na tomto ceremoniálu se účastní vždy dva lidé. První předává medaile fyzicky a je to většinou člen výkonného výboru EKF, respektive president pořádající země, nebo oficiální návštěva pořadatele z řad ministerstva či olympijského výboru. V této pozici jsem byl vždy v minulosti. Druhá osoba je tzv. „doprovázející“, který má dodat ceremoniálu vážnost a platnost udělení titulu Mistra Evropy a to bývá téměř vždy President nebo Vice-President EKF a v této pozici jsem byl letos v Lisabonu.
...při předávání cen na ME Evropy mládeže 2014.
Chtěl bych se vrátit k ME. Jak hodnotíte celkově tento šampionát, a jak se díváte na výsledky české reprezentace ? (Vím, že tato otázka je spíše směřovaná na reprezentaci, ale zajímá nás Váš názor. Když to srovnáme se sousedním Slovenskem, které odvezlo 7 medailí. Kde myslíte, že je chyba ?
Ano, toto mě velice mrzí, výsledky jsou již po několik výjezdů na ME / MS velmi špatné. Naši mistři republiky končí na ME v prvním kole, vedení reprezentace nemá základnu, z které by si mohlo vybírat. Jsme rádi, když je v kategorii alespoň? jeden talent, který má jakousi naději a zkušenosti ze zahraničních soutěží, bez kterých zde nelze uspět. Získat medaili mezi cca 45 mistry svých zemí není vůbec jednoduché a je téměř nemožné bez maximálního odhodlání tomu po celou sezonu přípravy věnovat úplně všechno. Na rozdíl od Slovenska mají naši reprezentanti Draft A (dle MŠMT v kategoriích junior a senior) celý výjezd 100% hrazený. V případě, že by zcela nesplnil nominační kritéria a cestoval za vlastní (tzv. Draft B), tak mu svaz v případě zisku medaile všechny investované prostředky vrátí. Máme několik výborných oddílů, které se odborně věnují mládeži. Všichni určitě víme o které se jedná a já bych jim chtěl touto cestou moc poděkovat a popřát hodně úspěchů. Pak ale máme spoustu „odborníků“, kteří veřejně kritizují výsledky reprezentace, ačkoli jsou sami trenéry mládeže, ale ani oni osobně, ani jejich svěřenci nikdy nic nedokázali.
Slovensko má obrovskou základnu kvalitních oddílových trenérů, kterých cílem je získání medaile na ME nebo MS. Myslím, že u nás se často spokojíme s mnohem menšími cíli a to je škoda.
Vedení reprezentace společně s SCM v loňském roce zahájili projekt na podchycení talentované mládeže a společně se zapojením oddílových trenérů by za nějaký čas mohly přijít první výsledky. Řekl bych že již v Lisabonu nebylo tolik neúspěšných v prvních kolech, ale více reprezentantů bojovalo o finále či bronz, byť zatím neúspěšně a získali alespoň? bodovaná místa. V juniorské kategorii můžeme být tedy mírní optimisté. Horší je to ale u seniorů. Medailová generace reprezentantů Nová, Tuček, Piskačová, Peceková a dalších se bude budovat poněkud déle.
Sledujete Olympijské hry v Soči ? A pokud ano, jaký sport Vás zajímá ? A ještě jedna otázka: Věříte, že karate jednou bude také patřit do rodiny Olympisjkých sportů ?
I přes svoji pracovní vytíženost si chvilku na vrcholový sport snažím najít. Zklamáním byl hokej, zde je asi také vidět odcházející medailovou generaci (podle sportovních odborníků v médiích) ale to je život. Radostí jsou ale stabilní Sáblíková a biatlonisté, jakož i nové hvězdy na snowboardu.
V karate na Olympiádě věřím, otázkou je ale kdy. Nyní se jedna velká šance propásla s tím, že nakonec se ukázalo, že byla politicky nereálná. Byla to jen hra o sport zápas. Vše je ale v pohybu a s novými podmínkami může vzniknout nová naděje. Jedním kamínkem v nové mozaice je nově zvolený předseda Mezinárodního Olympijského výboru pan Thomas Bach z Německa.
Na závěr: Jsou novinky z oblasti karate, které by mohli čtenáře zajímat ?
Velmi sledovanou akcí z pozice EKF jsou Evropské sportovní hry v červnu 2015 v Baku. Jedná se o významnou sportovní akci dotovanou MOV, kde bude 18 sportů, z nichž 17 bude olympijských plus karate, jako jediný sport mimo Olympijskou rodinu. I přes obrovskou „tlačenici“ neolympijských sportů na tyto hry zaznamenalo karate tento skvělý úspěch, v čemž spatřuji další kamínek do pomyslné mozaiky.
Na této významné akci bude mít karate 12 kategorií včetně kata s osmi závodníky, tedy 96 atletů. Nominační klíč je následující: 1 atlet z hostující země, 6 atletů z každé kategorie nominovaných z ME 2015 v Turecku a 1 divoká karta.
Vzhledem k tomu, že i přes nelichotivé výsledky na posledních seniorských evropských šampionátech, jsme zaznamenali i nějaká pátá místa, mají tedy na tuto akci naději i naši reprezentanti. Že nejsme bez šancí potvrzuje skvělý výsledek Radky Krejčové na Světových hrách loni v Kolumbijkém Cali.
Děkuji za rozhovor!
(c) karate-info.cz
Fotogalerie
Sdílet článek
Další články z kategorie