> Další karate

Akademické karate na ČAH 2013 v Praze

14. 6. 2013 |Václav Šolc

Reportáž a výsledky z Akademického mistrovství ČR karate 2013.

V rámci 12. ročníku Českých akademických her se ve čtvrtek 13. června, ve sportovní hale SK Lužiny, uskutečnilo akademické mistrovství ČR v karate. Pod záštitou ČAUS uspořádala soutěž FTVS UK ve spolupráci s Pražským svazem karate. Ředitel soutěže pan dr. R. Pavelka Ph.D., prokázal dobré zkušenosti s pořádáním karatistických soutěží, takže soutěž proběhla naprosto hladce (anketa studentů ohodnotila organizaci soutěže na 86 %).

Mistrovství se zúčastnilo přibližně 20 studentů a stejný počet studentek z 13-ti fakult vysokých škol České republiky. Bohužel nepřijeli někteří nahlášení studenti z řad českých reprezentantů (T. Reich, J. Panáček, V. Kočí popř. A. Markušová či V. Ištvánková), a také kupodivu chyběli zástupci z tradičně silných karatistických škol (TU Liberec, VUT Brno), což se samozřejmě odrazilo i na nižší sportovní úrovni této soutěže (v anketě hodnoceno na 60 %). Z důvodů menší účasti proto došlo v kumite ke sloučení některých váhových kategorií, takže nakonec byly pro hochy vypsány váhové kategorie tři (- 67 kg; - 75 kg; + 75 kg) a pro děvčata byly kategorie jen dvě (- 55 kg; - 61 kg). Nicméně jak už se stalo na této soutěži tradicí, mnozí studenti se nebáli vyzkoušet obě disciplíny KATA i KUMITE, a to nejen v jednotlivcích, ale i ve družstvech, takže to dodalo celé soutěži příjemnou specifickou atmosféru.

Soutěž byla zahájena kategoriemi KATA jednotlivců. V ženách potvrdila roli favoritky Veronika Mišková (MU), která prošla soutěží bez ztráty jediného praporku, když ve finále prazila Ivanu Dvořákovou z pořádající fakulty (UK).

V kata mužů byla úroveň mnohem vyrovnanější, nicméně do finále se probojovali podle očekávání loňský vítěz Jakub Debrecényi (OU) a akademický nováček Marek Pohanka (ČZU). V kvalitním finále zacvičil Marek precizně kata UNSU, na kterou Jakub odpověděl bojovně zacvičenou katou GANKAKU a při hodnocení se většina rozhodčích přiklonila k Markovi (4:1).

Dále se pokračovalo kategorií KATA týmů, kde velmi příjemným překvapením bylo jejich početné obsazení V ženách, kde soutěžily tři týmy, zvítězily ve vyrovnaném boji lépe připravené domácí závodnice z UK (Timková, Trnková, Válková) před děvčaty z MU (Mišková, Švecová, Jůzová). Třetí zůstaly děvčata z JU (Pavla a Zuzka Linhartovy, Rodová).

V KATA týmů mužů byla situace ještě mnohem zajímavější. Soutěžily zde čtyři naprosto vyrovnané týmy a z vítězství se nakonec radovali hoši z MU (Sláma, Kříž, Pohanka), když ve finále s dobře připraveným týmem Jihočeské Univerzity, si přízeň rozhodčích získali především reálně provedenou BUNKAI.

Po vyhlášení vítězů v kategoriích KATA se potom na obou tatami rozběhla soutěž v KUMITE jednotlivců a i přes menší účast byly k vidění zajímavé boje. Ve sloučené kategorii mužů do 67 kg nedal Onřej Kříž (MU Brno) oběma svým lehčím soupeřům (M. Pohankovi a Pincovi) šanci a přesvědčivě zvítězil. V kategorii do 75 kg (při neúčasti zraněného reprezentanta Vojty Kočího) se podařilo Šimonu Chmelárovi (MENDELU Brno) obhájit své loňské vítězství, když po boji porazil postupně Richarda Šefla (JU) a ve finále Matěje Bezdíčka (MU).

Ve sloučené nejtěžší vaze nad 75 kg cekem nečekaně zvítězil Jan Tobola (U HK), když vyřadil nejdříve Jindru Ardolfa (JU) a ve verovnaném finále i reprezentata Robina Popelku (JU).

V kumite žen, ve sloučené váze do 55 kg došlo ve finále na „sestrovražedný” boj, který pro sebe překvapivě jednoznačně rozhodla Zuzana Linhartová (JU). V nejpočetnější kategorií do 61kg zvítězila Lucie Veithová (JU), když v každém kole musela tvrdě bojovat. Postupně vyřadila Karolínu Bobkovou (OU), Veroniku Miškovou (MU) a ve finále Lenku Jůzovou (MU).

Zlatým hřebem pak byla kategorie kumite smíšených týmů (3 kluci + 2 holky), které se zůčastnily tři týmy. Ve finále mezii JU a MU, se prosadili bojovnější studenti z MU a po zásluze získali další cenný titul.

Ocenění si zaslouží i zúčastnění rozhodčí (anketa je ohodnotila celkově na 80 %) a bezchybně fungující technické zabezpečení (obsluha počítače, zapisovatelé i moderátor - všichni aktivní karatisté). Na závěr ještě proběhla porada s případnými účastníky akademického mistrovství evropských univerzit v Budapešti, které proběhne letos v červenci.