> Olympijské karate

Filip Miler - rozhovor

29. 9. 2014 |Václav Šolc

Přinášíme rozhovor s úspěšným závodníkem, trenérem a předsedou velkého českého klubu karate Filipem Milerem.


Filipe, jsi předsedou jednoho z největších karate klubů v ČR, jak se ti to za pouhých pár let, co Kamiwaza karate existuje, povedlo?

Na úvod bych chtěl podotknout, že to není jen moje zásluha, ale je to práce mnoha lidí a týmu, který v Kamiwaze je. Jsem rád, že máme řadu velmi kvalitních trenérů klubu (vč. současných i bývalých členů státní reprezentace), kteří si uvědomují jak je důležitá práce s dětmi a mládeží. U nás mají všichni trenéři možnost rozvíjet sebe i „své“ skupiny. Není to „one man show“, ale je to práce v týmu, kterého si velmi vážím. Stavíme se ke karate tak, že závody mohou být je jedna cesta. Jak všichni víte, cest v karate je mnohem víc. My dáváme našim členům možnost se do budoucna realizovat jak závodně, tak i jinak. Našim cílem je děti rozvíjet a posouvat je dál. V žádném případě nechceme konkurovat jiným klubům v ČR. Naopak s nimi chceme spolupracovat, předávat si vzájemně zkušenosti a posouvat české karate trochu dopředu.

Co si myslíš o současném stavu karate v České republice?

Pochopitelně všichni víme, že na závodech, zejména ve starších kategoriích, není tolik závodníků, kolik by si české karate zasloužilo. Bohužel se to následně odráží na výsledcích v zahraničí. Myslím, že v současné době není prostor na vzájemnou rivalitu mezi kluby a trenéry. Kluby by měly více spolupracovat, neměly by se bránit spolupráci s významnými osobnostmi českého karate. Přeci všichni se učíme celý život. Karate je celoživotní cesta, celoživotní vzdělávání a já osobně vždy rád poslouchám i názory jiných, které mne nutí k zamyšlení. Jsem přesvědčen, že řada klubů a trenérů si to uvědomuje a snaží se svým závodníkům pomoci. Osobně se také domnívám, že je hlavně důležitá motivace a podpora seniorských závodníků, jelikož jen ti mohou být motivací pro mládež a další generace. Mládež musí u seniorů vidět, že při tvrdé práci mohou dosáhnout i velkých výsledků a jejich práce má smysl. Navíc ti jim pak mohou předávat cenné zkušenosti.

 


Co v současné době připravujete?

Připravujeme opravdu mnoho akcí. Nejbližší a velmi významnou je Národní pohár juniorů, U21 a seniorů, který proběhne v sobotu 4. 10. 014 v Praze. Doufám, že vytvoříme pro závodníky velmi kvalitní turnaj. V současné době máme připravenou halu pro cca 300 diváků. Snažíme se, jak o originalitu turnaje, tak o motivaci a podporu závodníků. Máme pro ně např. připravené originální medaile a poháry, menší a drobné dárky od našich partnerů, jako je Zlatopramen, či společnost Sunwarrior a Vitalvibe, která nabízí řadu velmi kvalitní doplňkové výživy nejen pro sportovce. Osobně vřele doporučuji. Navíc také společnost Red Bull přislíbila svůj Wings Team. Význam letošních národních pohárů navíc umocňují nová pravidla, jak se nominovat na MČR (menší povolený počet závodníků na MČR + nemožnost nominace z jiných republikových soutěží), dávají turnaji větší důležitost. Všechny také zveme po turnaji na „after-party“. Myslím, že se závodníci mají na co těšit.

Nesmíme zapomenout, že jsi také úspěšný závodník. Na který závod nejraději vzpomínáš?

Musím se přiznat, že rád vzpomínám na řadu závodů. Závodní atmosféra, ten pocit před závodem a po závodě je asi opravdu k nenahrazení. Rád jsem závodil i z důvodu, že jsem tam potkával řadu přátel, kteří často byli i moji soupeři v kategorii. Ale vždy jsem byl rád, že je vidím a upřímně jsem jim přál úspěch. Myslím, že respekt a úcta k soupeřům v karate patří. Na jedny závody však vzpomínám velice rád a to, když jsem vyhrál státní mistrovství v Sydney. Byla to doba, kdy jsem několik měsíců trénoval se státní reprezentací WKF v nejlidnatějším státě Austrálie v Novém Jižním Walesu v Sydney. Byla to zkušenost k nezaplacení.

 


Proč právě na tyto závody?

Za prvé jsem je vyhrál (smích). Za druhé to bylo těsně před odletem zpět do ČR, kdy jsem měl velice smíšené pocity. Na jednu stranu jsem se celkem těšil na přátele, rodinu a do našeho klubu. Na druhou stranu to byl poslední den, kdy jsem viděl australské kamarády, se kterými jsem trénoval každý den několik měsíců. Navíc konkurence byla opravdu silná a sám jsem po finále ani nevěřil, že jsem vyhrál všechna kola a stal jsem se státním šampionem v kategorii kata muži.

Jsi s nimi ještě v kontaktu?

Rozhodně. Díky moderním technologiím je svět přeci jen trochu menší a pravidelně si píši s mým australským trenérem, který je opravdu perfektní. Jako žák mistra Kagawy má přehled jak o tradičním pojetí karate, tak i o trendech ve WKF. Vždy mi vysvětlil jaké jsou v kata možnosti a nastínil mi různé pohledy.

Pod kým si vlastně trénoval v ČR?

Jako malý jsem trénoval u bratrů Borgulů. Jednu dobu jsem se více věnoval tradičnímu karate a na závody jsem nejezdil. Na závody jsem se vrátil rovnou do kategorie 18+. Když jsem se opět vrátil k závodění, tak jsem trénoval s Petrou Novou, která má určitě co předávat. Jsem rád, že Peťa jako zkušená závodnice věděla, že je dobré konzultovat řadu věcí i s jinými lidmi a tak jsem absolvoval řadu tréninků i s jinými trenéry jako např. s její bývalou trenérkou paní Pytlíkovou a řadou dalších. V posledních letech jsem hodně trénoval s Ivou Keslovou, která mi určitě předala hodně cenných zkušeností. Je přeci úžasné, kolik máme v ČR zkušených trenérů a lidí, kteří dávají českému karate opravdu hodně a mají co předávat. Myslím, že Iva Keslová a Petra Nová jsou toho důkazem.

 


Dlouho jsme tě neviděli v roli závodníka na závodech. Vídáme tě už spíše jako organizátora různých akcí, nebo jako trenéra. Plánuješ ještě závodit?

Nikdy neříkej nikdy, hodně mi to chybí. Na druhou stranu se v současné době chci více věnovat klubu a dětem. Chci přeci jen nabídnout pomocnou ruku českému karate a třeba ho posunout někam dál. I proto se více zapojujeme do řady akcí jako je pořádání Národního poháru juniorů, U21 a seniorů a pořádání řady dalších soutěží, seminářů a akcí.

Děkuji ti za rozhovor a přeji mnoho úspěchů

Autor článku: Petr Jaroš

Sdílet článek

Další články z kategorie

Novinky

NP karate v Praze 2020: Fotoreportáž

6. 10. 2020

Nejlepší momenty z posledního národního poháru tohoto roku, který se konal v neděli 4. 10. ve Štěrboholech

MČR Karate 2019: Fotogalerie

11. 12. 2019

Připomeňte si MČR Karate 2019, které se konalo 7. - 8. prosince ve Vysočanské UNYP aréně.

Národní pohár karate v Praze

5. 10. 2019

Přinášíme Vám výsledky a fotografie ze 3. kola NP, který se konal 29. 9. 2019 ve sportovní hale Hamr sport Štěrboholy v Praze.

Národní pohár karate 29. 9. 2019 - propozice

6. 9. 2019

Přinášíme Vám propozice na Národní pohár juniorů, U21 a seniorů, který organizuje Pražský svaz karate. Jedinečná možnost se nominovat na Mistrovství ČR 2019 v Praze. Celá soutěž je koncipovaná jako memoriál Ing. Jiřího Fuchse, který byl dlouhá letá předsedou Pražského svazu karate a také významným českým karatistou. Akce je podporovaná Magistrátem hl. m. Prahy

Nejlepší okamžiky z finálových zápasů na Evropských hrách

wkf.net

10. 8. 2019

Podívejte se na ty nejlepší okamžiky z finálových zápasů Evropských her.

Veronika Mišková odletěla na Evropské hry 2019 do Minsku

26. 6. 2019

Veronika Mišková odletěla na jednu z největších sportovních událostí světa a to na Evropské hry 2019, které letos probíhají v Minsku.

Pardubice open 2019

17. 6. 2019

Reportáž ze 7. ročníku Lions Cupu.

Výsledky a fotogalerie 2. kolo NP dorostu, juniorů, U21 a seniorů

3. 6. 2019

Aktualizované výsledky a fotogalerie

Fotogalerie z Karate Premier League Maroko

Autor fotografií: Servolle Xavier / WKF Zdroj: World Karate Federation / Kphotos.net

21. 4. 2019

Přinášíme fotografie z prestižní soutěže WKF Karate Premier League, která od 19. 4. do 21. 4. 2019 probíhá v Maroku (Rabat),

Výsledky 1. kola NP dorostu, juniorů, U21 a seniorů

zdroj: http://www.karateusti.cz/fotogalerie/NP%20%C4%8Cesk%C3%A1%20L%C3%ADpa%202016/index.html

10. 4. 2019

Přinášíme výsledky 1. kola NP dorostu, juniorů, U21 a seniorů

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace